top of page

Tüzel Kişiler için Uzaktan Banka Hesabı Açma İmkanıArtık 1 Haziran itibariyle tüzel kişiler de uzaktan banka müşterisi olabilecek!


Bu güncel düzenleme ile birlikte bankacılık sektöründe yeni bir döneme adım atıyoruz. Bilindiği üzere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan yeni düzenleme sayesinde tüzel kişilerin de uzaktan kimlik tespiti yöntemiyle banka müşterisi olması mümkün hale getirildi. Bu değişiklik, BDDK tarafından hazırlanan Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik ile 1 Haziran 2023 tarihinde hayata geçirildi.


Bu güncelleme ile birlikte ticaret şirketleri gibi tüzel kişilerin de banka hesabı açabilmesi artık çok daha kolaylaştı. Uzaktan banka müşterisi olma fırsatı, işletmelerin iş yapma süreçlerini hızlandıracak ve daha verimli bir şekilde yönetmelerine olanak sağlayacak. Yönetmelikte, tüzel kişiler ticaret şirketleri olarak tanımlanmış olup, 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiştir. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan genel nitelikteki bilgilendirme infografik çalışmasında, uzaktan başvuru yöntemiyle banka hesabı açmak için izlenecek adımlar da açıklanmıştır. Buna göre izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:


Hızlı ve Kolay Yoldan Uzaktan Banka Hesabı Açmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

 1. Görüntülü görüşme başlamadan önce, hesap açmak istediğiniz banka tarafından mobil uygulama veya banka internet sitesi üzerinden elektronik ortamda doldurulan bir form ile başvurunuzun yapılması gerekmektedir.

 2. Uzaktan kimlik tespiti için, mutlaka yeni TC Kimlik kartına ve akıllı telefona sahip olmanız gerekmektedir,

 3. Uzaktan kimlik tespiti başvurusu için kendiniz veya temsile yetkili olduğunuz tüzel kişi adına başvuruda bulunabilirsiniz. Tüzel kişi olarak başvuru yapacak olan kişi, firmayı temsil yetkisine sahip olmalıdır. Eğer birden fazla kişi tüzel kişiyi temsil yetkisine sahipse, bu doğrulama farklı zamanlarda gerçekleştirilebilir.

 4. Kimlik kartınızın üzerindeki bilgilerin okunabilir olması gerekmektedir. Hasar görmüş bir kimlik kartı ile işlem yapılamaz.

 5. Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını akıllı cep telefonunuza indirin veya bankanın internet sitesine gidiniz.

 6. Mobil uygulamayı indireceğiniz platformun güvenliğini veya giriş yapacağınız bankanın internet sitesi adresinin doğruluğunu kontrol ediniz.

 7. Bilgilerinizin doğrulaması banka tarafından tamamlandıktan sonra uzaktan kimlik tespiti işlemini gerçekleştirmek için müşteri temsilcisi ile iletişim kurmanız gerekecektir. Bu nedenle, bankanın uygulamasını kullanmaya başlamadan önce sakin ve aydınlık bir ortama geçmeyi unutmayınız.

 8. Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi yüz tanımayı engelleyici unsurları kullanmamaya özen gösteriniz.

 9. İşleminizi bilgisayarla gerçekleştiriyor olsanız dahi, yanınızda mobil telefonunuzu bulundurun. Telefonun ön ve arka kameralarının çalıştığını ve internet bağlantınızın düzgün olduğunu kontrol ediniz. Görüşme süresince kameranızın açık olması gerekmektedir.

 10. Bankanız tarafından, mobil telefonunuzdaki NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğini kullanmanız istenecektir. Bu sebeple, telefonunuzun hangi menü altında NFC özelliğinin yer aldığını ve nasıl açılacağını önceden mutlaka öğreniniz.

 11. Eğer NFC özelliği kullanılamaz durumda ise, hesap açmak istediğiniz banka, doğrulama işlemi için başka bir bankadaki hesabınızdan para transferi yapmanızı talep edebilir. Bu durumda, gerekli işlem adımlarını takip ederek talep edilen transferi gerçekleştiriniz.

 12. Bu işlemler sırasında başvuru formuna girdiğiniz bilgilerin güncel ve eksiksiz olduğundan emin olunuz. Size yöneltilen sorulara eksiksiz ve net cevaplar vermeniz önemlidir. Tüzel kişi adına yapacağınız uzaktan kimlik tespiti başvurularında ise, temsile yetkili olduğunuz firmaya ait girdiğiniz bilgilerin güncel ve resmi kayıtlarla (MERSİS, Ticaret Sicil Gazetesi) uyumlu olduğundan emin olunuz.

 13. Tüzel kişilerin kimlik tespiti için gerçekleştirilen görüntülü görüşmenin başvuru formunda belirtilen yetkili kişiyle gerçekleştirilebileceğini unutmayınız. Görüşme sırasında TC kimlik kartınızı ve tüzel kişiler için banka tarafından ihtiyaç duyulması halinde imza sirküleri örneği talep edilebileceğinden, imza sirkülerini yanınızda bulundurmanız önemlidir.

 14. Görüntü ve ses kalitesinin, herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkan vermeyecek şekilde yeterli seviyede olduğundan emin olunuz.

 15. Görüşme süresince tüm işlemler yalnızca sizinle gerçekleştirilecektir. Bu nedenle hesap ve işlem güvenliğiniz için üçüncü bir kişiden yardım veya destek almayınız. Ancak engelli kişiler, uzaktan kimlik tespitinin görüntülü görüşme aşamasında ihtiyaç duydukları takdirde üçüncü bir kişiden yardım alabilirler. Bu durumda müşteri temsilcisi, yardımcı olacak üçüncü kişinin kimlik belgesinin ön ve arka yüzünü gösteren fotoğraflar veya ekran görüntülerini talep edebilir.


Nergiz Avukatlık Bürosu olarak müvekkillerimize bu alanda danışmanlık hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz. Uzun yıllardır edindiğimiz deneyim ve uzmanlıkla, tüzel kişi müvekkillerimizin bankacılık işlemlerini etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı oluyoruz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


online banka hesabı nasıl açılır? şirket hesabı açma

banka hesabı açmaBanka hesabı açma, online banka hesabı nasıl açılır, banka hesap açma şartları, banka hesabı açma belgeleri, en kolay banka hesabı açma, banka hesabı açma ücreti, banka hesabı açma süreci, banka hesabı açmak için gerekli evraklar, banka hesabı açma işlemleri, banka hesap açma başvurusu.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page